
Председник секције
Проф. др МАРИЈА ЈЕВТИЋ
-ИНСТИТУТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ВОЈВОДИНЕ-
ВИШЕ О СЕКЦИЈИ
Секција за менаџмент у здравству има за циљ да окупља заинтересоване стручњаке различитих специјалности у области здравства, али је отворена и за здравствене сараднике, те да сличним интересовањем и заједничким радом допринесе бољем управљању и организацији у систему здравствене заштите.
Светска здравствена организација дефинише менаџмент у здравству као процес којим се планирају, организују, усмеравају, контролишу и координирају ресурси процедуре, задовољавајући и унапређивајући потребе и потражњу за здравственим и медицинским услугама, пружањем специфичних и стандардизованих услуга појединицима, организацијама и заједници у циљу унапређења целокупног друштвеног и здравственог система укључивањем свих расположивих привредних ресурса уз најмању цену коштања.
Менаџмент у здравству данас, према томе, представља кључну компоненту у организацији и пружању здравствене заштите свим потенцијалним корисницима у здравственом систему али и људским ресурсима запосленим у сектору здравства. Здравствени сектор код нас суочава се с бројним изазовима, укључујући: ограничене ресурсе, хронични недостатак појединих специјалистичких грана, неадекватну распоређеност и делом велику преопртерећеност пре свега у примарној здравственој заштити, застарелу инфраструктуру, неједнакости у приступу услугама и потребу за модернизацијом система. Здравствени менаџмент, према томе, укључује управљање људским ресурсима, инфраструктуром, материјалима, финанцијама, технологијама, као и имплементацију политика које треба да побољшају квалитет здравствене заштите.
Главни изазови управљања у здравству односе се на: централизовани систем, здравствено осигурање, људске ресурсе, кадрове и обуке (ЛЛЛ), бројне финансијске изазове, инфраструктуру, технологију, дигитализацију, а не треба изоставити ни изазов вештачке интелигенције. Велики изазов менаџмента у здравству је неопходност зелене транзиције у здравству као и питања заштите животне средине и енергентске ефикасности у систему здравствене заштите.
Здравствени професионалци који су уједно и менаџери треда да усклађују своје пословање и организацију са законодавством, регулативама и стандардима које поставља Министарство здравља, а на задовољство пацијената, корисника услуга и запослених. Свакако да је једна од обавеза и усклађивање са политиком јавног здравља, обезбеђивање здравствене заштите у ванредним ситуацијама, али и континуирано бављење превенцијом болести и промоцијом здравља, као кључним аспектима политике менаџмента.
Треба имати у виду и приватни сектор здравства, који постепено расте у Србији, са приватним клиникама и здравственим установама које допуњују јавни здравствени систем. Менаџмент у приватном сектору здравства се суочава с изазовима у погледу конкуренције, квалитетне услуге и регулативе, али је са друге стране окренут тржишту, флексибилан и има и бројне друге специфичности.
Циљеви менаџмента у здравству попут: побољшања доступности услуга, повећања квалитета неге, оптимизација ресурса, увођење иновација, смањење листи чекања и административних оптерећења, захтевају сталну едукацију и усавршавање постојећих и будућих људских ресурса у здравству. Осим тога менажмент у здравству треба да инсистира на унапређењу тимског рада али менталном здрављу људских ресурса и да спречаа последице преоптерећености. Стога је циљ наше Секције за здравствени менаџмент стална размена искустава и знања као и савладавања савремених изазова у циљу боље организације и управљања са циљем веће ефикасности, али и задовољства пацијената, корисника услуга, и читавог спектра људских ресурса у здравству.
Проф. др Марија Јевтић
Специјалиста хигијене
Ужа специјализација из медицинске екологије
Мастер менаџмента у здравству